FANDOM


Ziemia i woda to trzydziesty drugi odcinek piątego sezonu Pory na Przygodę, oraz sto dwudziesty szósty ogólnie.  

Streszczenie

Gdy Królewna Ognia rozważa siedzące w niej problemy z zaufaniem i uczciwością, pozyskuje ważne wskazówki dotyczące swojej przeszłości, które zawracają jej życie do góry nogami.

Fabuła

Królewna Balonowa zabiera Królewnę Ognia na badania, które mają za zadanie usunąć u niej negatywne emocje. Powierza Cynamonkowi pilnowanie Królewny Ognia. Ten zabiera ją do swojego domu i opowiada jej, że Ogniowy Król chciał ją porzucić, bo wiedział, że ona go kiedyś obali. Ale Królewna Balonowa oddaje malutką królewnę z powrotem do królestwa. Ona, gdy dowiaduje się o tym wpada w szał i rusza z Cynamonkiem do swojego ojca go obalić i uwięzić go w wielkiej lampie tak jak on ją w dzieciństwie. Finn próbuje ją przekonać, żeby znowu ze sobą chodzili, ale ona się nie zgadza, za to mówi, że mogą ze sobą spędzać czas.

Postacie

Główni

Drugoplanowi

Ciekawostki

 • Jest to pierwszy odcinek, w którym Królewna Balonowa i Królewna Ognia mają bezpośrednią interakcję ze sobą. Królewna Ognia (zanim zaczęła przypominać sobie dzieciństwo) twierdzi, że nie ma pojęcia, czy Królewna Balonowa jest jej przychylna.
 • Królewna Ognia oficjalnie ma 15 lat.
 • Królewna Balonowa we wspomnieniu sprzed 15 lat pozostaje w tym samym lub podobnym wieku, co mogłoby sugerować, że posiada całkiem odmienny (od Finn'a i Królewny Ognia) mechanizm starzenia się. Zaprezentowane jest to później w odcinku Skarbiec, w którym jest uwidocznione, że królewna liczy sobie setki lat.
 • Cynamonek stwierdza, że Królewna Balonowa jest "zła", jednak nie jest tego do końca pewien.

Odniesienia do odcinków

 • Odcinek jest kontynuacją odcinków Ogień i Lód oraz Za stara. Nadal poddawane dyskusji jest zerwanie Finn'a z Królewną Ognia, poprzez wypomnienie przez Lodowego Króla oszustwa Finn'a.
 • Lodowy Król tymczasowo wprowadza się do domu Finn'a i Jake'a po zdarzeniach z odcinka "Ogień i Lód", gdzie to jego dom został stopiony przez Królewnę Ognia.
 • Na początku odcinka, Królewna Ognia siedzi przy tym samym stawie, przy którym spalała kwiaty w odcinku Gorący dotyk.
 • Powraca Bananowy Telefon Lodowego Króla z odcinka Wierność królowi – tutaj, przedmiot wydaje się mieć jaśniejszy odcień żółci i ma zaczepioną zawieszkę z pingwinem.
 • Lodowy Król wspomina Jake'owi o "małżeństwie", które zawarli w odcinku Już Jej niosą suknię z welonem.

Odniesienia kulturowe

 • Wspomnienie Królewny Ognia o służącym, który zaprowadza królewnę do lasu, aby następnie ją porzucić (oraz mieć pewność, że lada moment umrze), ale pozwala jej przeżyć - jest podobne do baśni o Królewnie Śnieżce.
 • Strój władcy, który nosi Królewna Ognia, przypomina strój, który nosiła Księżniczka Narodu Ognia Azula w serialu "Awatar: Legenda Aanga".

Ślimak

Galeria

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.