FANDOM


Szafa Marceliny (ang. Marceline's Closet) to dwudziesty pierwszy odcinek trzeciego sezonu oraz siedemdziesiąty trzeci odcinek całego sezonu.

Streszczenie

Finn i Jake grali w chowanego. Pomimo zakazu weszli do domu Marceliny. Po jej powrocie musieli się ukryć w szafie, z której próbują uciec.

Fabuła

Balonowa pieśń

Finn i Jake udają się do domu Marceliny, aby zorganizować muzyczną próbę z balonem - Finn zamierza udowodnić, że balon to instrument przyszłości i pokazuje Jake'owi, jakie niesamowite dźwięki potrafi wydawać. Kiedy dotarli na miejsce, na drzwiach domu znajdują notatkę napisaną przez Marcelinę, w której oznajmia, że wyszła do sklepu po ketchup i wróci za niedługo (zaznaczając mocno, że nie wolno wchodzić do jej domu). Nudząc się podczas czekania, Finn i Jake decydują się grać w "Chmuro-chowanego" - podczas, gdy Finn odlicza, Jake ukrywa się w domu Marceliny pomimo zakazu. Finn dostrzega go przez okno i próbuje mu powiedzieć, żeby natychmiast wyszedł. Jake drwi z niego, kopiując jego ruchy.

Marcelina dzwoni do Finn'a i Jake'a

Marcelina wraca ze sklepu - w następstwie czego Finn i Jake uciekają do jej pokoju, do szafy. Marcelina przychodzi na górę, gdzie korzysta z toalety. Czuje dziwny zapach, jednak niedługo potem stwierdza, że tak pachnie jej ramię. Finn wpada na pomysł napisania do niej wiadomości, dzięki której będą mieli szansę uciec. Według planu Finn'a, wiadomość złożona w samolocik miała przelecieć przez schody, zrobić i zjeść jajka i wylądować blisko Marceliny. Niestety - samolocik, zamiast wylądować na ganku, wraca do pokoju Marceliny i ląduje w koszu. 

Podsłuchiwanie Marceliny-0

Przekonana, że Finn i Jake nie przyjdą na próbę, Marcelina zaczyna grać swoją własną piosenkę - nagrywając się na dyktafon, stwierdza, że jest to tak osobista muzyka, że nikt inny nie powinien jej usłyszeć. Podczas grania, Jake czuje się winny włamu na dom, a potem stwierdza, że znajdzie wyjście - rozbija niewielki otwór w ścianie przy pomocy łyżki, kurczy się i próbuje uciec, ale biały pająk wygonił go z otworu. Finn i Jake wpadają znowu w panikę, ale są w stanie spokojnie wcisnąć pająka na zewnątrz szafy, który strąca lampę z półki nocnej Marceliny, niszcząc ją. Finn i Jake ukrywają się w płaszczu, gdy Marcelina zaczyna syczeć w stronę szafy. Wampirzyca otwiera ją, jednak jedynie w celu wyciągnięcia miotły i szufelki. Gdy z trudem zamiotła zniszczoną lampę, odstawia zakurzoną miotłę (od której kurz ląduje na twarzy Marceliny), a następnie idzie umyć się do łazienki. Jake radzi Finn'owi sprawdzić sytuację, ażeby wymknąć się z domu - Finn skrada się do łazienki i jest jedynie świadkiem, jak Marcelina lewituje nago. Wstrząśnięty i zawstydzony, Finn cicho wraca z powrotem do szafy, odmawiając ponownego wyjścia.

Nakrycie Finn'a i Jake'a

Marcelina po wysuszeniu włosów idzie spać, podczas, gdy Finn i Jake próbują dyskretnie opuścić mieszkanie. Podczas ucieczki biały pająk spada na czoło Finn'a, jednak zostaje szybko zrzucony na ramię Jake'a. Pająk ugryzł Jake'a, który sekundę później znosi ból w milczeniu. Kiedy docierają do wyjścia z pokoju Marceliny, zaczynają się kłócić, czy dziewczyna śpi i czy może ich usłyszeć. Jake stwierdza, że "krzyczą półgłosem"; Marcelina chwilę wcześniej budzi się i wyjawia, że słyszy ich. Finn i Jake próbują się ukryć, ale bez skutku - Jake uformował się w Finn'a, z kolei ten ubrał abażur na głowę. Marcelina domaga się wyjaśnień od nich, którzy tłumaczą się, że widzieli wszystko i przepraszają. Marcelina akceptuje przeprosiny i mówi, że również zdarza jej się ​​ukrywać w ich domu - w jej przypadku, cały czas. Później, w Domku na Drzewie, Finn i Jake popadają w paranoję - podejrzewając, że Marcelina ukrywa się gdzieś w ich domu. Na końcu okazuje się, że to ona jest odpowiedzialna za huczenie z zewnątrz, konkretnie z dachu ich domu.

Bohaterowie

Bohaterowie główni

Bohaterowie drugoplanowi

Bohaterowie wspomnieni

Piosenki

Ciekawostki

 • Treść listu Marceliny to "Cześć, chłopaki! Musiałam po coś wybiec, ale będę z powrotem za kilka minut.
  Snail S3E21
  Musiałam pobiec, żeby kupić trochę ketchupu. Czy można być uczulonym na pomidory? Moje sny przybierają strasznie dziwne formy po tym, jak zjem pomidory. Czy wy też macie czasem takie przejrzyste sny? Tak czy owak, NIE WCHODŹCIE DO MOJEGO DOMU. - M."
 • Ślimak pojawia się wraz chwilą nieudolnej próby ukrycia się przed Marceliną, obok kosza na śmieci.

Odniesienia do kultury

 • Obok łóżka Marceliny wiszą okładki albumów muzycznych przypominających "Abbey Road" zespołu The Beatles oraz okładkę wersji singla z 1986 roku "Boys Don't Cry" zespołu The Cure.
 • Wiszący obraz nad łóżkiem Marceliny wydaje się być malunkiem Ponurego Żniwiarza.
 • Lustro w karcie odcinka nie odbija postaci Marceliny - jest to aluzja do powszechnej cechy wampirów, u których nie odbija się wizerunek w lustrach z powodu braku duszy.

Odniesienia do odcinków

 • Marcelina zdradza, że cały czas chowa się w Domku na Drzewie - co jest w zasadzie prawdą, gdyż wtedy chowała się pod płaszczem w Chodź ze mną.
 • Na początku odcinka, Finn pyta się Jake'a, czy nie powinni robić próby z Królewną Balonową i BMO, co jest odniesieniem do Brakującego Elementu.
 • Finn uznał czyn podglądania Królewny Balonowej za nienormalny w odcinku Śmiertelny upadek, jednakże w tym odcinku bohater bez większych oporów wszedł do łazienki Marceliny. Nie zwracał jednak zbytniej uwagi na to, gdzie miał zamiar się spojrzeć - prawdopodobnie był to przypadek.
 • Na okładce pamiętnika Marceliny widnieje napis "Gunter" (Gienio), którym to imieniem Lodowy Król nazwał Marcelinę w odcinku Szymon i Marcysia.
  • Uważa się, że pamiętnik mógł zostać podarowany Marcelinie przez Szymona po wydarzeniach z tegoż odcinka, w którym na samym końcu Szymon wszedł w głębszą fazę kontroli przez koronę - nazywając ją Gienią.
 • Tak samo jak w odcinku Wspomnienia wspomnieńuwidoczniona jest tendencja Marceliny do dłubania w nosie.
 • Moment, w którym Jake medytuje przed domem Marceliny, jest nawiązaniem do odcinka pilotażowego.

Galeria

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.