FANDOM


Marcelina Abadeer, a właściwie Marcelina Królowa Wampiratów (ang. Marceline Abadeer, Marceline the Vampire Queen) to jedna z głównianych postaci z Pory na Przygodę. Jest ponad tysiąc letnim w jednej trzeciej wampirem, w jednej trzeciej demonemw jednej trzeciej człowiekiem. Zna prawie żażdego mieszkańca Krainy Ooo, ale jej najlepszymi przyjaciółmi są Finn, Jake i Królewna Balonowa. Należy do niej wiele miejsc i zrujnowanych budynków. Jej ojcem jest Hunson Abadeer, demon który rządzi Nocosferą

HistoriaEdytuj

Hambo transparent

Hambo. Miś Marceliny.

Marcelina ma ponad 1000 lat, jak sama wspomniała w odcinku Eksmisja. W odcinku Wspomnienia wspomnień jedno z jej wspomnień pokazuje ją jako małą dziewczynkę bawiącą się niedaleko płonących ruin miasta. Prawdopodobnie jest to kilka dni po zakończeniu Wielkiej Wojny Grzybów. Gdy była nastolatką, ojciec zjadł jej frytki w ruinach restauracji. Ten incydent miał negatywny skutek na relacje między Marceliną, a jej ojcem, o czym śpiewa później w Piosence o Frytkach. Po paru latach przeniosła się do drzewa, w którym dzisiaj mieszka Finn i Jake z jej chłopakiem Ashem, którego później rzuciła, gdy ten sprzedał jej pluszowego misia - Hambo, prezent od Szymona Petrikova, co możemy zobaczyć w odcinku Pamiętam Cię. Ostatecznie Marcelina zamieszkała w domku w jaskini. Swój tytuł królowej według Warda, otrzymała po zabiciu poprzedniego króla wampirów.

W wydarzeniach z mini serii Marcelina: Prawdziwa Historia chwilowo przestała być wampirem. Walczyła z innymi krwiopijcami, którzy zostali omyłkowo wskrzeszani. Pokonała każdego z nich, oprócz Króla Wampirów, który z własnej woli pozbył się wampirzej esencji. Gdy powstała Mroczna Chmura przez większość czasu nie brała udziału w walce. Dzięki Lodowemu Królowi odzyskała wiarę w siebie i pokonała Mroczną Chmurę, która chwile przed zniknięciem zmieniła Marcelinę ponownie w wampira. Po tych wydarzeniach znacznie dojrzała.

Oficjalna biografiaEdytuj

Marcelina to szalona dziewczyna. Wieki spędzone na wędrówkach po Krainie Ooo zrobiły z niej nieustraszonego śmiałka
―Oficjalna strona serialu


Wygląd Edytuj

Marcelina mierzy około 1.8 metra. Ma bladoniebieską skórę, zielone oczy (w odcinku Głód czerwieni) i długie, czarne-atramentowe włosy sięgające do stóp. Na szyi ma ślady po ugryzieniu. Marcelina nie ma konkretnego ubioru. Praktycznie w każdym odcinku jest inaczej ubrana. Często też zmienia fryzury. W odcinku Chodź ze mną Marcelina ma zgoloną część głowy i włosy do ramion. Jest bardzo chuda, czasami nawet chudsza od Królewny Balonowej, jednak jej kształty zależą od tego, kto ją rysuje. Często lewituje, ale gdy stoi jest wyższa od większości bohaterów. 

W wieku 7 lat nie różniła się zbytnio od normalnych dzieci (poza kłami, bladą skórą i ostrymi uszami).
Batman xD

Marcelina jako nietoperz

Ubrana była w czerwoną bluzkę i granatową sukienkę, a na nogach nosiła czerwone buciki i tylko jedną skarpetkę. We Wspomnienia Wspomnień widzimy Marcelinę po rozstaniu z Lodowym Królem, gdzie jest zauważalnie starsza, ma dłuższe włosy, jej ubranie jest zniszczone, nie ma butów, a jej czerwona bluzka jest wyblakła. Ma także poplamioną sukienkę. Prawdopodobny jej wiek w tamtym okresie to 8-9 lat. 

Umiejętności Edytuj

Qr

Gitara basowa Marceliny.

BlacktshirtonPB

Królewna Balonowa w bluzce od Marceliny.

Marcelina, jak każdy wampir, jest w stanie wypić krew z człowieka. Jest ona jedynym (poza wymyślonym Marshall'em Lee ) wampirem (przynajmniej pokazanym), który zamiast żywić się krwią, żywi się odcieniami czerwieni, np. wysysa z truskawki cały kolor, a następnie ją wyrzuca. Potrafi także lewitować i stawać się niewidzialna. Może także poprzez siłę woli zapalić świecę, co można zaobserwować w odcinku Eksmisja. Ma zdolność do samoregeneracji. Ponadto jest średniej siły nekromantką. Bardzo dobrze gra na swojej gitarze basowej. Jest oburęczna. Podczas tworzenia piosenek czasami improwizuje (wymyśla na poczekaniu tekst). Marcelina prawdopodobnie posiada również odporność na ogień. W odcinku Eksmisja mówi, że była w Ogniowym Królestwie. Widać ją wówczas jak bawi się tam bez niebieskiej ochrony na sobie. Ma moc transformacji w dowolne istoty. Dzięki temu, że jest po części demonem, posiada umiejętność pochłaniania dusz, co możemy zaobserwować w serii "Marcelina Prawdziwa Historia". Dzięki temu pozyskała moce wampirów które zabiła.
Princess bubblegum and marceline by nkq0rs-d56k0d3

Marcelina z Balonową

IMG 2568

Marcelina w sypialni Królewny Śniadanie

Osobowość i cechy charakteru Edytuj

Marcelina jest przedstawiana jako szalona, rockowa dziewczyna. Wieki wędrówki po Krainie Ooo uczyniły z niej nieustraszonego śmiałka. Jest miłośniczką egzotycznych miejsc i podróży. Bywa złośliwa i czasami straszy innych dla rozrywki lub robi im kawały. Pomimo pozornie złej natury w pierwszych jej odcinkach (na przykład Eksmisja), wszystkie jej "złe plany" często okazują się niczym więcej jak tylko wyszukanych żartem. Została opisana przez Finna jako "radykalna panna, która lubi grać w gry".

Wydaje się, że niektóre z jej gorszych wad są spowodowane wyłącznie przez wampirze instynkty. W Głód czerwieni, Marcelina powoli staje się agresywna i obłąkana przez głód i próbuje przekonać Jake'a, aby dał się jej zjeść.

Jest bardzo uczuciowa, udowodnić to można np. gdy jej ojciec zjadł jej frytki co popsuło ich relacje lub gdy wspomina swoje dawne życie po WWG. Udaje twardziela. W ,,sygnatur cieplna" jej kumple chcieli zabić Finna i Jake'a, a Marcelina chciała ich uratować gdyż, to jedni z jej najlepszych przyjaciół. Przeciwstawia się ojcu, który chce by rządziła Nocosferą. Marcelinę poznajemy jako, jak sama powiedziała "wściekłą małolatę'', dzięki Bonnie dorosła i zmieniła się.

RelacjeEdytuj

Ten temat jest zbyt obszerny i posiada oddzielny artykuł: Relacje Marceliny

SłabościEdytuj

Marcelina nie może znieść dotyku promieni słońca na sobie. Zadaje jej to straszny ból. Ale nieudowodnione jest czy Marcelina może zginąć narażona na słońce bez ochrony.
Simon i Marcelina

Zdjęcie zrobione przez Szymona i zapiski z tyłu.

Aby chronić się przed szkodliwym działaniem promieni słońca, Marcelina zakłada na siebie zakrywające ciało ubrania lub kapelusze, a także korzysta z kremu (jak np. w odcinku Dzień Królewny). Nie wychodzi często w dzień. Czosnek też działa na jej zdrowie negatywnie. Można zaobserwować oba zjawiska w odcinku Sługus. Swoje moce w większości zdobyła zabijając wampiry.

Występowanie w odcinkachEdytuj

Sezon 1Edytuj

Sezon 2Edytuj

Sezon 3Edytuj

Sezon 4Edytuj

Sezon 5Edytuj

Sezon 6Edytuj

Sezon 7 Edytuj

Sezon 8 Edytuj

Sezon 9Edytuj

Marcelina: Prawdziwa Historia Edytuj

CiekawostkiEdytuj

Ikona

Jeden z obrazów w domu Marceliny.

 • W mieszkaniu Marceliny między łazienką a zejściem na parter wisi na ścianie obraz do złudzenia przypominający obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem na kolanach. Ma niebieska szatę, wokół jej głowy jest poświata otoczona gwiazdami. Zauważyć to można w odcinku " Szafa Marceliny".
 • Sprzedała już kilka buziaków Finnowi w policzek. Nigdy nie pocałowała go w usta.
 • KB powiedziała jej, że koszulka od niej wiele dla niej znaczy. Udowadnia to, iż są one ze sobą zżyte.
 • Także wbrew pozorom Marcelina nie myśli tylko o sobie.
 • Ma swój pamiętnik, z którego czerpie inspirację do tworzenia piosenek.
 • W odcinku "Szafa Marceliny" Finn widział ją nagą i był tym faktem mocno speszony.
 • W tym samym odcinku przyznaje, że często chowa się w domu Finna i Jake'a.
 • Jej pupilem jest pudel-zombie Schwabl.
 • Ma własny zespół, który nazywa się "Marceline and the Scream Queens".
 • Ma świadome sny po pomidorach.
 • Jest stworzycielem Marshalla Lee - jej męskim odpowiednika ze świata Fionny i Cake.
 • W odcinku "Mały łobuziak" dowiadujemy się, że czasami przesiaduje w zamku Lodowego Króla (jest wtedy niewidzialna). Niekiedy siedzi tam kilka godzin.
 • W wieku 7 lat, gdy opiekował się nią Szymon, nosiła tylko jedną skarpetkę na lewej nodze, z kolei w odc. Wspomnienia wspomnień nosi skarpetkę (mocno zniszczoną) na prawej nodze.
 • Prawdopodobnie w wieku od 7 do 9 lat nosiła to samo ubranie.
 • Jest o 40 lat młodsza od Lodowego Króla.
 • Wykorzystała guzik od swoich szelek, by dać oko swemu ukochanemu pluszakowi.
 • Szymon, gdy nakładał koronę, mówił do niej Gienio.
 • Choć nie lubi promieni słonecznych to przypominają jej te chwile, kiedy siedziała skulona w kącie, a mama ją opatrywała.
 • W odcinku Eksmisja, gdy miażdży orzeszki ma pięć palców.
 • Marcelina najczęściej chodzi ubrana w czterech kolorach: niebieski, czerwony, czarny i szary.
 • Pendleton Ward stwierdził, że to jego ulubiona postać, bo jest tajemnicza.
 • Jak widać w Brakujący element potrafi szybko wyleczyć się z oparzeń słonecznych.
 • W polskiej wersji językowej głosu użyczała jej ta sama osoba, co BMO.
 • Mimo, że ma bardzo długie włosy, suszenie ich zajmuje jej bardzo krótki czas.
 • W odcinku Wiedźma. odzyskała ukochanego misia.
 • Umie grać na banjo.
 • Ma trójkę kumpli z zaświatów: Wandę, Booboo i Grzesia.
 • Marcelina w jednej trzeciej jest człowiekiem.
 • Czasami widać u niej nos.
 • Początkowo, Marcelina i Królewna Balonowa miały być w związku, lecz Cartoon Network nie zgodziło się na to.
 • Olivia Olson, aktorka podkładająca głos pod Marcelinę w oryginalnej wersji językowej serialu zdradziła, że Królowa Wampirów i Królewna Balonowa były naprawdę parą. Dowiedziała się tego z rozmowy z Pendletonem Wardem. Zapytany, czy jest szansa na pojawienie się romantycznych scen tej dwójki w serialu (nieaktualne), mężczyzna odrzekł, że nie, ponieważ w niektórych krajach, gdzie emitowana jest "Pora na przygodę", związki homoseksualne są nielegalne. Mimo tego w odcinku Razem ze mną w droge idź ukazany zostaje ich pocałunek.
 • Większość swoich mocy i umiejętności, zyskała zabijając wampiry które je posiadały i wysysając ich esencję. Wyjątkiem jest nekromancja.
 • W odcinku ''Sługus'' jej gitara ma metalowe boki jednak w innych odcinkach już nie.
 • Potrafi mówić po łacinie (zaklęcie portalu do Nocosfery).
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.