FANDOM


Medal

Artykuł Miesiąca
Ta strona została wybrana przez społeczność w comiesięcznym głosowaniu i otrzymała miano "Artykułu Miesiąca".

Kraina Ooo
220px-New Map of Ooo
Mapa Krainy Ooo
Nazwa Kraina Ooo
Władca Król Ooo (samozwańczy tytuł)
Typ Kontynent
Lokacja Okolice bieguna północnego

Kraina Ooo to główne miejsce akcji Pory na Przygodę. Jest to kontynent, który prawdopodobnie leży na Oceanie Arktycznym na post-apokaliptycznej Ziemi, która została zniszczona podczas Wielkiej Wojny Grzybów. Z miast i cywilizacji zostały tylko polany i potężne królestwa. Kraina Ooo jest domem FinnaJake'a i wszystkich ich przyjaciół. Jest ona podzielona na wiele królestw, największe z nich to Lodowe Królestwo, Słodkie Królestwo, Malinowe Królestwo, Grudkowy Kosmos, Ogniowe Królestwo i Królestwo Chmur. Jest także wiele ziemi, które nie należą do żadnego królestwa. 

Podczas wydarzeń z miniseri Żywioły Patrycja, pierwiastek lodu, rzuciła na trzy pozostałe pierwiastki potężne zaklęcie która miało służyć obudzeniu się w nich ukrytej mocy żywiołów, jednak zaklęcie nie zadziało prawidłowo i podzieliło krainę Ooo na cztery części z których każda przypadła na jeden żywioł. Sytuacja powróciła do normy w odcinku Haki II.  

Pod koniec akcji serialu, w Krainie Ooo wybucha konflikt zbrojny pomiędzy Słodkim Królestwem a miastem-państwem, Gumbaldią. Kończy się ona traktem pokojowym, ale także wielką bitwą z potworami chaosu i GOLBem. Ostatecznie, w Krainie Ooo zapanowuje pokój.  

Mapa

Istnieją dwie oficjalne mapy Krainy Ooo, czarno-biała i kolorowa.
286px-Ooosky

Panorama z Odcinka Pora na Biznes

Obie pokazują lokacje, które nie zostały pokazane w serialu. Czarno-biała mapa jest dużo dokładniejsza, pokazuje więcej miejsc, jest zdecydowanie bardziej realistyczna i bardziej powszechna.

Lokacje uwzględnione jedynie na mapach

Na kolorowej mapie niedaleko domku Finna i Jake'a możemy zauważyć Mystery Temple, co w wolnym tłumaczeniu można rozumieć jako tajemnicza świątynia. Jest to obiekt podobny do świątyń Azteków czy majów. Na kolorowej mapie również nazwy krain nieco odbiegają od wersji serialowej, np, Fire Kingdom czyli Ogniowe Królestwo nazywane jest Burning Lands czyli w wolnym tłumaczeniu Płonące Krainy. Podobnie jest z Królestwem Traw.

Czarno-biała mapa pokazuje znacznie więcej nieznanych miejsc. Analizując ją od północy możemy zauważyć Sea of Something, czyli Morze Czegoś, na którym znajdują się Jasne Wyspy (Shiney Isles), z których pochodzi Farma legendarny wojownik, na wyspach możemy zauważyć wyrastające wprost z ziemi kryształy. Niedaleko Lodowego Królestwa położone są Unkown Lands czyli Nieznane Ziemie, są najbardziej wysuniętym kawałkiem lądu na północ. Jeśli spojrzymy na północny zachód możemy dostrzec wyspę lub chmurę o nazwie Cloud Forest, możemy przypuszczać, iż jest to las wyrastający wprost z chmury.  Na południowo zachodnim krańcu mapy znajduje się Sea od Sure Death czyli Może Pewnej Śmierci, znajduje się tam smok. Niedaleko Ogniowego Królestwa możemy zauważyć Isles of Steam czyli Wyspy Pary, na południe od nich jest Chicken Blood Cove czyli Zatoczka Kurzej Krwi.  Najbardziej na południe znajduje sie The Squid Ink Sea (w wolnym tłumaczeniu Ocean Kałamarniczego Atramentu), na oceanie znajduje się wir nazwany Whirlpool of Sharks czyli Wir Rekinów.

Sky19

Kraina Ooo po wydarzeniach z miniseri Żywioły

Najbardziej na zachód widzimy wielkie klejnoty, których nazwa mówi sama za siebie The Floating Gems czyli Pływające Klejnoty. Jeśli weźmiemy pod uwagę skalę mapy, możemy domyślać się że są one naprawdę ogromne.  We wschodniej części Królestwa Traw widzimy Haunted Swamp czyli Nawiedzone Bagno, w centralnej części mapy znajduje się dziura The Hole Near the Center of the World, czyli Dziura Blisko Centrum Świata. Na południu znajdują się Bad Lands, czyli Złe Ziemie.

Władza/Ustrój

W Ooo występuje pomieszanie demokracji, dyktatury i feudalizmu, jak i monarchii. Królestwami kieruje jeden lub kilku członków arystokracji. Zgromadzenie władców Krainy Ooo pokazuje, że różni władcy spotykają się razem aby omawiać ważne dla Ooo tematy i sprawy. W Ooo nie możemy wyróżnić żadnej republiki. Kraina Ooo nie ma swojej armii, która mogła by bronić kontynentu jako całości, poszczególne państwa mają natomiast swoje własne służby porządkowe i armie oraz integralne prawo, przestrzegane wyłącznie na terenie danego królestwa. W odcinku "Jabłkowy ślub" poznajemy samozwańczego Króla Ooo.

Waluta

1000px-James title1

Moneta w tytułowym obrazie odcinka James

Shok13

Kraina Ooo zmieniona przez żywioły.

W serialu możemy dostrzec nie wiele konkretnych walut. Jedną z najbardziej powszechnych jest dolar w wersji papierowej oraz różnego rodzaju monety. Dolar jest w co najmniej dwóch rozmiarach (regularnych i gigant). Klejnoty i złoto są również akceptowalną formą płatności. W odcinku Kubuś widzimy monetę z wizerunkiem Królewny Balonowej, co może świadczyć o odrębnym systemie walutowym w Słodkim Królestwie.

Żywioły

W odcinku Evergreen zaprezentowani zostali władcy żywiołów krainy Ooo: Lucjusz Evergreen - Lód, Slimy-D - Szlam, Chatsberry - Słodycz i Balthus - Ogień. Co ciekawe do tych żywiołów powstały w przyszłości królestwa: Lodu, Szlamu, Słodyczy i oczywiście Ognia. Obecnie, reprezentantami żywiołów są: Królewna Balonowa - Słodycz, Królewna Ognia - Ogień, Królewna Szlamu - Szlam i Patrycja - Lód.

Język

Język angielski wydaje się być głównym, ogólnokontynentalnym językiem, (w wersji polskiej jest to język polski) poza kilkoma wyjątkami.

 • Jednorożki posługują się językiem koreańskim.
 • Królewna Balonowa mówi niekiedy w języku niemieckim, mówi się również, że demony również preferują niemiecki.
 • W języku francuskim mówi Królewna Ognia, Jake śpiewał w tym języku piosenkę (Alouette).

Epizodycznie występuje również:

 • Język japoński.
 • Język hiszpański.
 • Łacina.
 • Runy.

Religie

Najważniejszym z bogów jest Grob Gob Glob Grod. Kosmiczna Sowa także jest ważnym bogiem. W Ooo wierzy się także w Śmierć i w Bożka Imprez.

W Filmowcach widzimy Robcia w koloratce noszonej przez chrześcijańskich księży. W "Jama" Robcio powraca ze swoją koloratką
Ikona

Obraz Maryi i Jezusa

aby poświęcić miecz. Możliwe że jest rodzaj żartu, ale Robcio może być swego rodzaju pastorem, ponieważ może poświęcić niektóre obiekty. Chrześcijaństwo w Ooo widoczne jest również w odcinku Sekretne taśmy, widzimy tam coś na kształt Bożego Narodzenia. Jednak sami bohaterowie nazywają ten dzień, dniem noszenia wielkich swetrów i oglądania filmów siedząc przy kominku. W tym odcinku widzimy wiele nawiązań do chrześcijańskiego święta, a także jego komercyjnej strony. Jeżeli chodzi o tą religię możemy dostrzec jeszcze jedno nawiązanie. W domu Marceliny na ścianie widzimy obraz Marii i małego Jezusa, jednak ten szczegół nie jest omawiany ani dostrzegany bezpośrednio przez bohaterów w żadnym z odcinków. Sama Marcelina również nie wygląda na osobę wierzącą lub utożsamiającą się z tą religią.


Post apokaliptyczna wizja

Kraina Ooo miała niegdyś wiele miast i wiosek. Dużo z nich zostało zatopionych lub zburzonych. W odcinku Ocean Strachu widzimy że pod oceanem jest wielkie zatopione miasto, w którym najprawdopodobniej mieszkali ludzie przed Wielką Wojną Grzybów. A w odcinku Śmiertelne Zło można zaobserwować ruiny miasta za oceanem. Na filmie Sygnatura Cieplna 3, który występuje w odcinku Sygnatura Cieplna, można zobaczyć ludzi. W intrze również zauważamy wiele szczegółów świadczących o tym, że jest to Ziemia jaką znamy lecz zmieniona po wojnie nuklearnej.

Ciekawostki

 • W Krainie Ooo nie ma republiki (ustrój polityczny). Jest natomiast wiele królestw i wiele pustkowi.
  98px-Touristmagnets

  Magnesy z domu Abadee

 • W domu Hunsona Abadeera można zauważyć magnesy z Vegas, Orlando i Arizony.
 • Kraina Ooo swoim kształtem przypomina feniksa lub orła
 • Pendleton Ward twierdzi, że jest kontynentem, jednak Adam Muto i Rebecca Sugar mówią że to duża wyspa w okolicach dawnego bieguna północnego.
 • W Krainie Ooo istnieje seria komiksów o tytule "BLE". Numery tego komiksu możemy zobaczyć m.in. w odcinku "Gorąca Miłość", "Szafa Marceliny"  i "Naśladowca".
 • W Krainie Ooo istnieje sklep o nazwie Squeez-E-Mart. To właśnie w tym sklepie umarł Clarence od nadmiaru zjedzonego sera w odcinku "Królewna Duch". Możemy zobaczyć go również w odcinku "Ostatni Skok", a reklamówki z logiem sklepu pojawiły się w odcinkach "Mam Cię!" i "Punkt Zapalny".
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.