Pora na Przygodę! Wiki
Advertisement
Pora na Przygodę! Wiki

Finn to zwariowany dzieciak, który chce zostać bohaterem. Może nie wygląda na twardziela, ale pokona każde zło, jakie wejdzie mu w drogę.
Cartoon Network


Finn Mertens znany również jako "Człowiek Finn" i "Pen" (tylko w odcinku pilotażowym) to główny bohater serialu Pora na Przygodę.

Historia[]

Jak ujawniła Fioletowa Kometa, Finn wraz z Królem Złym są głównymi kreacjami Komety Zmian. Finn jest uosobieniem dobra, natomiast Zły w przeciwieństwie do niego uosabia zło.

Poprzednie wcielenia[]

Jednym z poprzednich wcieleń Finna jest Shoko, czyli humanoidalna kobieta, która podobnie jak Finn nie posiada jednej z rąk. Swoją kluczową rolę odgrywa w odcinku Skarbiec, w którym kradnie amulet Królewny Balonowej. Chwilę po kradzieży dziewczyna wpada do radioaktywnej rzeki i zamienia się w potwora. Posiadała towarzysza podobnie jak Finn, a mianowicie Tygrysa, który był wierny wobec niej do ostatniej chwili życia.

Narodziny[]

Finn po narodzeniu

W miniserii Finn: Prawdziwa Historia dowiadujemy się, że Finn narodził się na ludzkich wyspach. Poznajemy również jego matkę Minervę która, zakochała się w Martinie, czyli mężczyźnie próbującemu za wszelką cenę uciec z ludzkich wysp. Pewnego dnia, gdy Finn przebywał z ojcem w domu, napadła na nich grupka osób, którą Martin w przeszłości oszukał. Przestraszony Ojciec podjął próbę ucieczki z wysp razem z synem, na skutek czego sam został złapany, a dziecko odpłynęło w głąb oceanu.

Adopcja[]

Biologicznymi rodzicami Finna są Minerva i Martin, jednak o tym dowiadujemy się znacznie później. Początkowo poznaliśmy jego adopcyjnych rodziców czyli Margaret i Joshuę. Został on znaleziony przez Margaret na dużym liściu, na który wcześniej zrobił kupkę. Na nieszczęście chłopca wpadł on w liść i zaczął płakać. Margaret zabrała chłopca z miłą chęcią i wychowała go jak syna ze swoimi prawdziwymi synami, a mianowicie Jake'iem i Jermainem.

Joshua i Margaret z Finnem

Wspomnienia[]

Finn nie wie zbyt wiele o swojej przeszłości czego dowiadujemy się w odcinku Sługus, gdy chłopiec zapytany o swoich prawdziwych rodziców odpowiada, że wyskoczył z kapusty. W odcinku Zuza Silna Finn podczas rozmowy z Królewną Balonową przyznaje, że zawsze gdy mówi o swoich przodkach robi się bardzo smutny, ponieważ nigdy nie spotkał innego człowieka.

Bohaterskie czyny[]

Bohaterskie czyny Finna rosną w miarę kolejnych sezonów; w pierwszym ratuje królewny z rąk Lodowego Króla, w drugim pokonuje Króla Złego który chciał zabić wszystkich w krainie Ooo, w trzecim zaczyna tolerować i lubić Lodowego Króla, w czwartym zmienia na lepsze charakter Królewna Ognia która w przyszłości będzie bardzo ważną osobą w Ooo, w piątym pomaga w obaleniu tyrani cytryndorów i spełnia wszystkie zadania z listy Billego, w szóstym dwa razy ratuje wszechświat: zmienia Króla Złego w niegroźnego humanoida i powstrzymuje Orgalorga przed pożarciem Komety. W siódmym sezonie uratował całe multiwersum wymazując Alternatywnego Króla Złego który chciał je zniszczyć.

Wyprawa na ludzkie wyspy[]

Pożegnanie matki

W miniserii Finn: Prawdziwa Historia Finn wraz z Jake'iem, Zuzą i BMO wyrusza w głąb oceanu, w celu odnalezienia innych ludzi. Podczas tej wyprawy spotyka ich wiele niebezpieczeństw ale koniec końców udaje im się dopłynąć do celu. Chłopak dowiaduje się że ludzie, którzy przeżyli Wielką Wojnę Grzybów założyli nieduże kolonie. Okazuje się, że Zuza odzyskuje swoją pamięć i opowiada Finnowi o jego matce, bo sama dawno temu została wysłana w celu odnalezienia go. Zawzięty chłopak robi wszystko by odnaleźć swoją matkę, jednak okazuje się, że ta przeniosła swoją świadomość do wielu robotów w celu ocalenia rasy ludzkiej. Minerva widząc swoje dziecko doznaje szoku i proponuje mu zostanie na wyspie twierdząc, że tu jest o wiele bezpieczniej. Finn stwierdza, że musi wrócić do krainy Ooo na co Minerva początkowo nie chce się zgodzić. Finn stara się ją przekonać przekazując swoje wspomnienia, co się udaje, a sama Minerva pomaga mu przygotować się na podróż.

Relacje[]

Rodzina[]

Joshua i Margaret[]

Joshua i Margaret są rodzicami Jake'a i Jermaina oraz adopcyjnymi rodzicami Finna. Finn kocha swoich zastępczych rodziców i traktuje jak prawdziwych. Przechowuje w swoim plecaku pamiątkową pozytywkę, którą Margaret wykorzystywała do kołysania go, co widzimy w odcinku Jake kontra Me-Mow. Margaret postrzega go jako swojego syna, szczeniaka.

Jake[]

Jake to najlepszy przyjaciel Finna, z którym przeżywa większość swoich przygód. W odcinku Loch Finn przygotowany na nowe przygody wskakuje pierwszy do lochu, a Jake dołącza do niego dopiero po zakończeniu Lunchu. Zanim przyjaciel do niego dołączył przeszedł on wiele pułapek, które jak stwierdził byłyby o wiele łatwiejsze dla Jake'a. Mimo, że są wyłącznie adopcyjnymi braćmi traktują się jak prawdziwi, co świadczy o ich przywiązaniu. Gdy Jake traci swoje magiczne moce w odcinku Ogród Wiedźmy Finn stara się pomóc mu je odzyskać. Mimo ich braterskiej miłości zdarzają się kłótnie jak i sprzeczki, które są normalnym zjawiskiem w życiu codziennym. Po powrocie do naturalnej formy Jake'a, Finn bez zastanowienia akceptuje go takim jaki jest.

Szczeniaki[]

Finn podczas odwiedzin u szczeniaków

Finn z przyjemnością odwiedza swoje bratanice i bratanków w odcinku Tata Jake, a nawet ma na sobie koszulkę z odwróconym napisem "BEST UNKLE" co w języku polskim oznacza "Najlepszy Wujek". W tym samym odcinku stwierdził, że Margaret byłaby dumna z szczeniaków Jake'a.

Minerva[]

Finn swoją matkę poznaje dopiero w trakcie ósmego sezonu, a dokładnie podczas miniserii Finn: Prawdziwa Historia. Zuza odzyskując pamięć opowiada Finnowi o jego matce, co sprawia, że chłopak za wszelką cenę chce ją odnaleźć. Gdy odnajduje matkę jest szczęśliwy co może wskazywać na tęsknotę. Minerva raduje się na widok syna i ma zamiar go chronić, aby nie stracić go po raz kolejny. Finn postanawia jednak wrócić do krainy Ooo co z początku nie podoba się Minervie, ale po dokładnym wytłumaczeniu pozwala mu wrócić do przyjaciół. Po małej pomocy matki Finnowi udaje się wrócić do Ooo.

Martin[]

Po pierwszym spotkaniu z ojcem Finn jest szczęśliwy, czego Martin nie odwzajemnia. Ojciec widząc syna nie przejmuje się i stara się jak najszybciej uciec z więzienia wraz z innymi potworami, co nie podoba się Finnowi, ponieważ chciał go poznać,a także zapytać o swoją przeszłość. W wyniku próby zatrzymania ojca Finn po raz pierwszy traci rękę.

Przyjaciele[]

BMO[]

BMO mieszka w domku na drzewie razem z Jake'iem i Finnem. Służy im głównie jako żywa konsola do gier, ale potrafi robić zdjęcia, edytować filmy. Bohaterowie traktują go jak członka rodziny i starają się o niego dbać jak najlepiej.

Marcelina[]

Bohaterowie w grocie podczas imprezy

Chłopak poznał wampirzyce gdy ta zagarnęła ich dom. Z początku był do niej wrogo nastawiony lecz gdy ją bliżej poznał stali się wiernymi przyjaciółmi. W odcinku Sługus chłopak uratował jej życie, gdy ta prawie została zabita przez Jake'a, który w błędnej próbie ratowania Finna wystawił ją na działanie promieni słonecznych, które są dla niej szkodliwe. Mimo, że Jake obawia się Marceliny (i wszystkich wampirów) Finn z miłą chęcią spotyka się z nią i miło spędza czas. W odcinku Chodź ze mną Finn stara się zaprosić Królewnę Balonową na nocny pokaz filmowy, w czym pomaga mu Marcelina i Jake. Po wielu nieudanych próbach Finn zaprasza Marcelinę, która odmawia myśląc, że jest to zaproszenie na randkę, jednak chłopiec wyjaśnia, że chce iść z nią na pokaz jak przyjaciel z przyjaciółką, przez co wampirzyca się zgadza. W odcinku Szafa Marceliny podczas "badania terenu" widzi tytułową bohaterkę nago przez co doznaje dyskomfortu. W odcinku Potworek tatusia Marcelina stwierdza, że jej ojciec polubił Finna, jednak nie powinni się z nim więcej spotykać.

W odcinku Szymon i Marcysia Marcelina zaprasza bohaterów na wspólną grę w koszykówkę z Lodowym Królem, wyjaśniając dlaczego go zaprosiła i jakie ma znaczenie w jej życiu.

W miniserii Marcelina: Prawdziwa Historia Finn chętnie pomaga Marcelinie w pokonaniu dawnych wrogów mimo, że wolała się z nimi samotnie rozprawić. Gdy zostaje zraniona przez jednego z wampirów bohater jest gotowy odnaleźć Lunę czyli wampira posiadającego zdolność samoistnego leczenia, która jest niezbędna do uratowania życia Marceliny.

W miniserii Finn: Prawdziwa Historia Marcelina przyszła na plażę razem z Fernem i Królewną Balonową aby pożegnać bohaterów odpływających na wyprawę w poszukiwaniu ludzkich wysp.

Panna Jednorożek[]

Przytulający się Finn, Jake i Panna Jednorożek

Finn zaprzyjaźnia się z Panną Jednorożek w odcinku Dwie Najważniejsze Osoby, gdy Jake postanowił spotykać się z nimi jednocześnie, ze względu na czas, którego nie starczało na spotkania z obydwojgiem. Na początku Jake, żałował, że zapoznał Finna i Panne, gdyż dogadywali się zbyt dobrze przez co on sam czuł się zazdrosny, jednak później zrozumiał, że dobrze postąpił. Finn i Panna Jednorożek dalej świetnie się dogadują mimo braku znajomości przez chłopca języka koreańskiego. W odcinku Sprawy małych ludzi miniaturowe wersje Finna i Panny całowały się z czego bohater jedynie zadrwił, gdyż wiedział, że tak rzecz nigdy nie będzie miała miejsca. W odcinku Jama Finn zwraca się do Panny Jednorożek o pomoc w odratowaniu Jake'a z rąk demona o imieniu Kee-Oth.

Billy[]

Finn traktował Billego jako wzór do naśladowania, niegdyś Billy był największym bohaterem w Ooo co sprawiło, że Finn brał z niego przykład. W odcinku Jego Bohater Finn starał się zrobić wszystko aby zaimponować swemu idolowi, jednak pod koniec odcinka zaprzeczył jego zdaniu, przez co zyskał podziw i przyjaźń. Według Canyon, Finn przypomina jej Billego, kiedy był młodszy, co mogłoby wyjaśnić, dlaczego stali się przyjaciółmi.

Zauroczenia[]

Królewna Balonowa[]

K.B była pierwszym zauroczeniem Finna, bohater starał się jej zaimponować już w jednym z pierwszych odcinków a mianowicie w odcinku "Ricardio", gdzie próbował udowodnić królewnie że ricardio jest zły, starał się jej zaimponować także w kilku innych odcinkach na przykład w odcinku "Chodź ze mną", lecz przez porady Jake'a i Marceliny, niebardzo mu to wychodziło. Królewna przez pewien czas także była zauroczona w Finnie, przez co niepotrafiła się na niego gniewać, na przykład w odcinku "Orzechowy Książe" gdy Finn niechcący oblał królewnę kwasem, ta nie obraziła się na niego.

Gdy po odcinku "Śmiertelny Upadek" królewna odmłodziła się często przebywała w jego towarzystwie, jednak gdy Bonnie, by uchronić swoich poddanych musiała wrócić do swojej dorosłej formy powiedziała Finnowi, że nie mogą być razem. Kolejny raz w odcinku "Bitwa czrodziejów" Finn pocałował królewnę, by uchronić ją przed całusem L.K. przez co ta walnęła go w policzek ponieważ złamał zasady nie będąc czarodziejem. W odcinku "Brakujący Element" klucznik zabierał bohaterom ich najcenniejsze rzeczy, Finnowi zabrał on kosmyk włosów królewny balonowej, co oznaczało że nadal się w niej durzył.

W odcinku "Gorąca Miłość" Finn, zrozumiawszy że nigdy nie będzie z KB dostał depresji, jednak przeszła mu ona po tym gdy pierwszy raz spotkał Królewnę Ognia, gdy w odcinku "Żar miłości" gdy Finn zaczyna spotykać się K.O. a KB im w tym przeszkadza, Finn nie wiedząc że Bonibell nie jest o niego zazdrosna, a jedynie próbuje go ochronić, mówi królewnie że także ją kiedyś kochał, ale ta go wtedy niezauważała, lecz gdy teraz gdy jest z K.O. ta nagle jest o niego zazdrosna. W odcinku "Nie patrz" Finn przemienia Królewnę w chłopca, co może świadczyć że już nic do niej nie czuje, i ma ją jedynie za przyjaciółkę.

Finn, bardzo często także pomagał K.B. np w walce z GOLBEM, przy potyczce z wampirami czy ogólnie chronił jej królestwo wraz z Roboblokiem

Finn tulący Królewnę Balonową

Królewna Ognia[]

Finn KO.png

Królewna Ognia jest pierwszą dziewczyną Finna, jednak obecnie już byłą. Po raz pierwszy spotykają się pod koniec odcinka Gorąca miłość, w którym Jake wyrusza do Królestwa Ognia w celu zaplanowania randki dla Finna, który jest przygnębiony odrzuceniem przez Królewnę Balonową. Gdy Królewna Ognia mówi Jake'owi, że jest zła, ten odwołuje wszystko i mówi, że Finn jednak jej nie lubi co tylko królewna się rozgniewała i zdenerwowała, a także zaczęła atakować Jake'a, który przerażony zaczął uciekać do swojego domu. Królewna dostała się do domku na drzewie i zaczęłą go niszczyć płomieniami, a tym samym mały ołtarzyk poświęcony Królewnie Balonowej. Finn zerwał się aby zobaczyć kto rujnuje jego ołtarz i dostrzega Królewnę Ognia. Bohater powstrzymuje terror królewny, a ona pyta się czy to on jest tym, który jej nie lubi, Finn zdziwiony odpowiada, że ją lubi. Królewna Ognia rumieni się i ostrzega Finna aby z nią nie zadzierał. Bohater zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia, co jest przykładem jego naiwności i niedojrzałości, gdyż natychmiast zapomina o swojej rozpaczy co do Królewny Balonowej.

Roseline[]

W odcinku "Wśród Poduszek", gdy Finn trafił do Poduszkowego świata, poznał dziewczynę o imieniu Roseline. Z początku niewinny taniec zapoczątkował głębokie uczucie pomiędzy nimi. Na przestrzeni lat, Finn miał z Roseline dwójkę dzieci, Jay'a i Bonni. Gdy pod koniec życia Finn leży na łóżku, jego żona jest przy nim w ostatnich chwilach.

Breezy[]

W odcinku Breezy (odcinek) tytułowa bohaterka zauważa kwiatek Finna, który wyrósł po utraceniu ręki i za wszelką cenę próbuje się do niego dostać. Z biegiem czasu Breezy zaczyna lubić Finna, a nie tylko jego kwiat. Gdy Finn jest zagrożony przez inne pszczoły Breezy pije "Królewską galaretkę", aby przekształcić się w prawowierną pszczołę królewską i uchronić go swoimi nowymi mocami. Gdy Breezy wyznaje mu swoją miłość wobec niego, Finn odrzuca ofertę bycia z nią stwierdzając, że uczucie ich łączące nie jest wzajemne podkreślając swoją niewrażliwość i niedbalstwo w tym czasie.

Erin[]

Finn i Erin podczas ceremonii

Erin jest niekanonicznym zauroczeniem Finn w odcinku Łańcuch pokarmowy. Finn widząc Erin natychmiast się w niej zakochuje. Po krótkiej rozmowie obydwoje postanawiają się ożenić. Podczas ceremonii Finn robi się lekko nerwowy, ze względu na urodę Erin. Gdy mieli przypieczętować swoją miłość pocałunkiem nadleciały ptaki, które zepsuły całą uroczystość. Zanim Finn powrócił do normalnej formy obiecał Erin, że ożeni się z nią ponownie lecz w innym życiu.

Czarodziejka Łowów[]

Czarodziejka Łowów całująca Finna

Czarodziejka Łowów to sekretna sympatia Finna, której pomaga przywołać Ducha Lasu w odcinku Magiczny flet. Po wielu nieudanych próbach udało im się, kiedy zagrali na swoich fletach jednocześnie. Duch Lasu po przybyciu zapytał się dla kogo Finn grał, na co on wraz z Czarodziejką Łowów opowiedzieli o swoich uczuciach do siebie, mówiąc tym samym, że grali dla siebie. Czarodziejka po pocałowaniu Finna stwierdziła, że nie mogą być razem gdyż są jak bestie, które nie mogą się zakochać mówiąc, że to przywilej normalnych ludzi. W odcinku Kółka czarodziejka pojawia się na chwilę gdy Finn zaczyna grać na flecie, jednak zaraz się wycofuje aby się nie ujawniać i nie wskazywać swoich uczuć wobec niego. Dalej Czarodziejka pojawia się w odcinku "Dzikie łowy"gdzie pomaga Finnowi pokonać potwora, gdy Finn będąc w rozpaczy po śmierci Ferna nie mógł się skupić na pokonaniu bestii, czarodziejka wykorzystuje jego zauroczenie w niej udając że grozi jej niebezpieczeństwo, przez co Finn starając się uchronić Czarodziejkę wreszcie pokonuje potwora, przez co pocałowali się wiedząc że obaj są w sobie zauroczeni. Dalej czarodziejka pojawia sie w pobliżu Finna na 17 urodzinach bohatera, gdzie wręcza mu prezent w postaci serca jelenia.

Wrogowie[]

Król Zły[]

Pierwsza walka z Królem Złym

Król Zły jest najstarszym i najgroźniejszym wrogiem Finna. Pragnienie Złego co do zniszczenia życia nie podoba się chłopakowi, a także jest głównym czynnikiem konfliktu między nimi. Po raz pierwszy spotykają się w odcinku Śmiertelne zło, chociaż Finn mógł znać Złego wcześniej co sugeruje piosenka śpiewana w odcinku Jego Bohater. Gdy Król Zły uwalnia się z więzienia mknie do starego metra gdzie znajduje się jego studnia mocy. W tym odcinku Zły stara się nakłonić Finna do zanurzenia w studni, co może sugerować o chęci przeciągnięcia chłopca na swoją stronę. W odcinku Śmiertelny upadek Król Zły przybiera postać Królewny Balonowej i stara się manipulować Finnem wykorzystując tym samym uczucie jakim Finn darzy królewnę, w celu odzyskania swojej dawnej mocy. W odcinku Król Zły przybiera postać Billego wykorzystując zaufanie Finna w celu zdobycia wszystkich klejnotów królewien, które pozwalają podróżować między wymiarami.

Ich konflikt osiąga punkt kulminacyjny w Escape From The Citadel gdy Finn, dzięki magicznej krwi strażnika cytadeli, zmienia Króla w niegroźnego humanoida. Finn mierzy się z Królem ponownie w odcinku Szepty, gdzie dłoń Alternatywnego Króla Złego chciała obudzić w Słodziaku jego mroczną naturą. Chłopak walczy z dłonią w miejscu jego pierwszej bitwy z Złym, w starym metrze. Finn przegrał walkę z dłonią i ledwo trzymał się skarpy nad studnią mocy Złego. W ostatniej chwili Finna uratował Słodziak, który zabił dłoń Króla.

Wygląd[]

Finn bez czapki

Finn to siedemnastoletni chłopiec o jasnej cerze i blond włosach. Na przestrzeni sezonów jego wiek się zmieniał począwszy od 12 czyli 1 sezonu. Jest on wysoki, a jego włosy bujne i złociste. Na głowie zazwyczaj nosi białą czapkę z uszami, która jest zainspirowana postacią Bueno Niedźwiedzia, z komiksu twórcy Pory na Przygodę. Po raz pierwszy zdjął czapkę w odcinku Obcinanie włosów, aby ściąć włosy na łyso by ocalić Jake'a przed Drzewną Wiedźmą. W odcinku Davey ścina włosy niemalże na łyso i przefarbował je na czarno, a z pozostałej części zrobił wąsy. W dalszych odcinkach możemy zaobserwować jak jego włosy odrastają. Na co dzień nosi jasnoniebieski T-shirt, ciemnoniebieskie spodenki i zielony plecak, w którym przechowuje swoje przedmioty. Na nogach ma parę czarnych bucików i białych zwiniętych skarpetek. W odcinku Escape From The Citadel po raz pierwszy traci rękę, ale za sprawą magicznej odżywki z krwi strażnika na jej miejscu wyrasta kwiatek. W odcinku Breezy tytułowa bohaterka pomaga mu odzyskać rękę. W odcinku Restart Finn ponownie traci rękę i ostatecznie zastępuje ją sztuczną. W finałowym odcinku Razem ze mną w drogę idź traci swoją mechaniczną rękę.

Osobowość[]

Finn jest typowym nastolatkiem kochającym zabawy przygody, a także przeżywającym swoje pierwsze zauroczenia. Od dziecka pragnął być bohaterem, a jego wzorcem był Billy. Stara się zaimponować wielu osobom i zwrócić na siebie uwagę. Jest żywiołowym chłopcem, który uważa, że wszędzie czai się przygoda. Z początku był nie potrafił za dobrze panować nad swoimi emocjami, a nawet był zbyt pobudliwy. Wraz z wiekiem staje się on bardziej rozważny, ostrożny i roztropny. Na przestrzeni lat zmienia się jego charakter i zaczyna zauważać co dzieje się wokół niego. Po spotkaniu z kometą zmieniło się jego postrzeganie świata, wciąż ma jednak chęci do walki. Niestety Finn pomimo „dobrych zamiarów” często pokazuje młodym widzom że „jeśli ktoś nie jest dobry, należy go zabić”

Umiejętności[]

Fizyczne[]

Finn jest biegły w wielu sztukach w walki. Jest szybki, zwinny, dobrze walczy wręcz, a w odcinku Czarodziej opanował do perfekcji sztuczki magiczne, jednak nie widać aby korzystał z nich w dalszych odcinkach. W odcinku Wspomnienia z góry Kup Kup możemy zaobserwować jego umiejętności waleczne podczas bitwy z Awanturnikami. Na ogół walczy z potworami większymi i silniejszymi od siebie co dowodzi o jego sile. W odcinku Śmiertelny upadek bez problemu podnosi łóżko i rzuca nim w Królewną Balonową. W odcinku W lochu tatusia wbija on miecz w oko potwora, po czym lekko go podnosi i przerzuca. Te wszystkie czynniki wskazują jego nadludzką siłę, która jest niezbędna dla bohatera.

W odcinku Magiczny flet zdobył moc dzięki której jest niewrażliwy na prąd elektryczny.

Plastyczne[]

Rysunek Finna przedstawiający Alvę

Oprócz umiejętności fizycznych, Finn może wykazać się umiejętnościami plastycznymi i rzemieślniczymi. Potrafi w pewnym stopniu tworzyć origami, czego dowiadujemy się w odcinku Ricardio - Człowiek-Serce, gdzie zrobił papierowego żurawia dla Królewny Balonowej. W odcinku Prawdziwy Finn skonstruował miniaturową replikę Słodkiego Królestwa ze swojej śliny, a w odcinku Ogród Wiedźmy skonstruował funkcjonalną katapultę. Szkicowanie idzie mu nieco gorzej, czego dowiadujemy się w odcinku Tajemnicza wyspa, gdy stara się naszkicować Alvę.

Muzyczne[]

Finn lubi śpiewać, a także potrafi grać na flecie. W odcinku Brakujący element stara się stworzyć piosenkę, która otworzy drzwi zamknięte przez klucznika. W odcinku Więźniowie miłości przez chwilę zagrał na flecie po czym nim rzucił, jednak ten się rozpadł w locie. W odcinku Potworek tatusia Finn gra na tamburynie w domu Marceliny.

Inne[]

Finn tak jak i Jake'a potrafi grać w gry wideo na BMO ,a w niektóre jest naprawdę dobry. W odcinku W sieci dowiadujemy się, że jest on bardzo dobry w pluciu na odległość.

Występowanie w odcinkach[]

Miecze[]

Nazwa Opis Wygląd
Zardzewiały złoty miecz Zardzewiały miecz to pierwszy używany miecz przez Finna. Jest on najczęściej używaną bronią przez bohatera. Był używany w pierwszym i drugim sezonie. Jest również nazywany Scarlet.
Golden sword of battle.png
.
Miecz z korzeniem Jest to nieco wyszczerbiony miecz obosieczny z rękojeścią o kształcie dwóch poskręcanych korzeni. Po zniszczeniu Finno miecza, chłopak używał go kilkakrotnie.
Korzeń.png
Miecz z Krwi Demona Jest to rodowy miecz rodziny Jake'a, zdobyty w odcinku w Lochu Tatusia, do którego stworzenia została użyta krew demona. Ów demon pojawiał się kilka razy na zmianę grożąc, to błagając o zwrot krwi, lecz Joshua jak i Finn z Jake'iem pozostali głusi na jego prośby i odesłali go zaklęciem wygnania. Jest to miecz półtoraręczny, przypominający krzyż celtycki. Ma kolor czerwony, głowica przypomina ząb lub pazur. Został zniszczony w odcinku Nocowanko.
Miecz z krwi Demona.png
Miecz z trawy Kupiony od trawiastego czarodzieja w odcinku Miecz z traw. Jest jak dotąd najsilniejszym mieczem Finna. Potrafi wyciąć jego podobiznę z wielu rzeczy, dodatkowo potrafi się zwijać i przekształcać. Ostrze przywiązało się do ręki Finna. Po odcinku Breezy stał się prawą ręką Finna. Bohater mógł używać ręki jako wielkiego pnącza którego używał np. przeciw Orgalorgowi czy Królowi Złemu. Stracił ją w odcinku Restart.
Modelsheet grasssword.png
Miecz Finn Stworzony został w odcinku Czy to ty? poprzez zamianę Finna w miecz. W odcinku Restart połączył się z mieczem z traw aby utworzyć nowe życie - Ferna.
Miecz Finn.png
Szpada Szpada to broń wykorzystywana przez Finna w miniserii Finn: Prawdziwa Historia. Wyglądem bardzo przypomina szpadę robobloka. Ostrze szpady jest bardzo cienkie i służy głównie do dźgania, ale potrafi ciąć w razie potrzeby. Zdaje się, że obecnie jest to ulubiona broń Finna. Została zniszczona w odcinku Dzikie łowy.
Finn's Smallsword.png
Nocny Miecz Nocny Miecz jest najnowszym mieczem Finna stworzonym przez Miętówkę w odcinku Marcysia i Hunson. Jest to niesamowicie ostry miecz, mocy dodaje mu także klątwa rzucona na niego przez Hunsona Abadeera, dzięki której miecz może niszczyć duchy. Ostrze, jak i rękojeść, ma purpurowy odcień (ostrze jest trochę jaśniejsze), w środku rękojeści znajduje się duża gałka oczna która po przekręceniu odsłania wbudowany kompas. Bez nazwy-7.jpg

Ciekawostki[]

 • Finn obchodzi swoje urodziny 14 marca, czyli dokładnie w dzień liczby π (Pi).
 • Ulubionym daniem Finna są klopsy i pieczeń z mięsa.
 • Jest masochistą, czego możemy się domyślić w odcinku W cudzej skórze, gdy mówi, że ból jest jak pocałunek wszechświata, a on chciałby być popieszczony przez kosmos.
 • Jako jedynemu z pomocą Jake'a udało mu się pokonać legendarnego wojownika - Farmę
 • W odcinku Szafa Marceliny zobaczył on nagą Marcelinę, przez co był zawstydzony.
 • Panicznie boi się klaunów, co oznacza, że może być chory na koulrofobię.
 • Gdy czegoś nie rozumie, nie potrafi znaleźć rozwiązania, wypiera się tego i wymazuje z umysłu.
 • W odcinku Głód czerwieni dowiadujemy się, że Finn jest daltonistą.
 • W odcinku Wspomnienia z góry Kup Kup dowiadujemy się, że płacze podczas robienia kupy z powodu nieprzyjemnego wspomnienia.

  Finn i Jake w "Futuramie"

 • Nie lubi koreańskiej kuchni Jake'a i Panny Jednorożek.
 • Po raz pierwszy całował się z Królewną Balonową, czyli jego pierwszą sympatią.
 • Nie potrafi grać na altówce, ale za to świetnie sobie radzi z grą na flecie.
 • Wraz z Jake'iem pojawił się w 22 odcinku 7 sezonu Futuramy.
 • Jego imię pojawia się na liście Wujcia Dobrej Rady w crossoverowym odcinku kreskówki "Steven Universe", a mianowicie Zawołaj Wujcia.

  Lista z kreskówki "Steven Universe"

 • Finn i Jake gościnnie pojawili się wraz z innymi kultowymi postaciami z kreskówek emitowanych na Cartoon Network w jednym z odcinków serialu "Wujcio Dobra Rada" na gali rozdania nagród.
 • W jednym z odcinków kreskówki "Clarence" możemy zauważyć kawałek intro w telewizji, na którym Finn jedzie na Jake'u.
 • Pod koszulką nosi różowy kryształ, dzięki któremu jest w stanie komunikować się z Królewną Balonową.
 • W odcinku Lista Billego przełamał swój lęk przed oceanem.

  W Wujciu Dobra Rada

 • Zna łacinę, czego dowiadujemy się w odcinku Morituri Te Salutamus.
 • W odcinku Zabójca przeżył śmierć kliniczną.
 • W odcinku Cytrusek część 1 dowiadujemy się, że Finn uczęszcza na zajęcia dydaktyczne do Królewny Balonowej.
 • Od rozstania z Królewną Balonową wielokrotnie usiłował przekonać Królewnę Ognia do zejścia się, jednak bezskutecznie.
 • Finn to imię celtyckie oznaczające jasny i blondyn, niektóre źródła podają, że oznacza także jasnowłosego żołnierza, a w języku niemieckim Finn to po prostu mieszkaniec Finlandii.
 • Finn to imię popularnie wśród chłopców w Irlandii, Danii, Norwegii i Szwecji.
 • W mitologii irlandzkiej istnieje postać, która nazywa się Finn mac Cumhail.
 • Finn potrafi spiewać z autotune'm, ponieważ kiedyś połknął mały komputer

Galeria[]

Finn1.png Finn2.png Finn3.jpg
Więcej obrazów związanych z tą postacią znajdziesz tutaj: Finn Mertens/Galeria.
Advertisement